Elizabeth Debbie Eden døde den 29. september 1987 – 41 Ã¥r gammel – i Genesee Hospital i Rochester i New York af AIDS-relateret lungebetændelse ifølge New York Times den 1. oktober 1987.
Hendes papirer, fotografier og avisudklip er doneret til National Archive of Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender History at the Lesbian Gay Bisexual & Transgender Community Centre den 14. juni 1990.
John Wojtowicz – Sonny Wortzik i filmen Dog Day Afternoon – blev født den 9. marts 1945 i New York City. Hans moder var Theresa Basso Wojtowicz.
Han mødte Carmen Bifulco på en skiferie i marts 1966. De blev gift og fik to børn. Ægteskabet holdt imidlertid ikke, og de blev separeret i 1969 og senere skilt.
John Wojtowicz gjorde som værnepligtig soldat med tjeneste i Vietnam.
John Wojtowicz og Ernest Aron “giftede” sig den 4. december 1974 ved en kirkelig ceremoni i en kirke i Greenwich Village, New York. Vielsen var dog ikke legal. Dels var Elizabeth Debbie Eden officielt en mand, og dels var John Wojtowicz endnu ikke blevet skilt fra Carmen Bifulco.
Da de ikke kunne skaffe tilstrækkeligt med penge til kønsskifteoperation, forsøgte Ernest Aron flere gange at begÃ¥ selvmord – sidste gang den 20. august 1972 dagen efter sin fødselsdag.
Som en sidste udvej for at skaffe penge til operationen besluttede John Wojtowicz at lave et bankrøveri.
Røveriet, som er filmatiseret i filmen Dog Day Afternoon, fandt sted allerede den 22. august 1972 mod Chase Manhattan bank på hjørnet af East Third Street og Avenue P i Gravesend i New York sammen med den 18-årige Salvatore Naturile og endnu en mand.
De havde regnet med, at det kun ville tage ti minutter, men gik grueligt galt. Politiet kom hurtigt til stedet, og det udviklede sig til en gidseltagning, der varede i fjorten timer.
Røveriet og gidseltagningen blev en voldsom mediebegivenhed. Der samledes en stor tilskuermængde på gaden uden for banken, ligesom medierne var talrigt til stede.
Filmen gengiver i det store hele, hvad der i virkeligheden skete.
Medens John Wojtowicz afsonede sin fængselsdom solgte han sin historie om bankrøveriforsøget for 7.500 $. Pengene blev brugt som delvis betaling for en kønsskifteoperation for Ernest Aron, der efter operationen tog navnet Elizabeth Debbie Eden – til daglig kaldet Liz.
John Wojtowicz blev løsladt efter at have afsonet 7 år af de 20 års fængsel, han blev idømt.
Han døde 2. januar 2006 af kræft i New York City. På sit sidste boede han hjemme hos sin aldrende moder, der få dage før, han døde, kørte ham til hospitalet.
Biografisk artikel om Elizabeth Debbie Eden hos Wikipedia.
Google bøger viser artiklen The Boys in the bank fra Life september 1972.