Flere mænd vil være kvinder. 26. november 2005.


Af Rasmus Blicher
Flere mænd vil være kvinder
I storbyer som København, Berlin og New York eksperimenterer stadig flere mænd og kvinder med deres seksualitet.

Tina Thranesen er en mand på 55 år. Almindelig af bygning og 178 cm høj. “Klædt i kvindetøj og med paryk ser jeg ikke værst ud,” fortæller han.

Allerede da han begyndte i folkeskolen, opstod lysten til at være kvinde. Inden for de senere år har stadig flere mænd fået en lignende lyst, fortæller lederen af Sexologisk Klinik ved Rigshospitalet, overlæge Ellids Kristensen.

“Der er en tendens til, at flere begynder at lege med at skifte køn. Det er især i storbyer som London, Berlin, New York, og vi ser også tendensen i København. Der er en større åbenhed i samfundet over for, at man skal have lov til at vise sig på den måde, man føler sig. Nogle vil fuldstændigt transformeres til et andet køn, mens andre vil forbeholde sig retten til både at være mand og kvinde – eller til hverken at være mand eller kvinde,” siger overlæge Ellids Kristensen.

I Danmark bliver der foretaget mellem fem og ti kønsskifteoperationer om året, mens der også foregår operationer i udlandet. Det anslås, at der i alt er ca. 350 danskere, som har fået foretaget kønsskifteoperation – heraf ca. 100 i udlandet, men der findes ingen undersøgelse af omfanget. Oven i det er der mange, der vælger ikke at få en operation, men alene at tage hormoner, som de køber over internettet eller får ved lægen, fortæller Ellids Kristensen.

“På den måde kan de få det andet køns karakteristika. Det kan være mænd, der tager kvindelige kønshormoner og udvikler bryster, men som også ønsker at bevare deres penis. Det kan også være kvinder, der tager mandlige kønshormoner for at få en dybere stemme, men som ikke er interesserede i at få fjernet æggestokkene. Det er også kvinder, der vælger bare at få fjernet brysterne,” fortæller hun.

Der findes ikke tal for omfanget af mænd og kvinder, der køber hormoner over internettet eller ved den praktiserende læge.

“Men det er en tendens, vi ikke har set tidligere. Inden for de seneste fem til ti år, er der begyndt at komme nogle subkulturer, der vil forme deres krop selv,” siger overlæge Ellids Kristensen, der oplever, at det især er mænd, der ønsker at være kvinder.

Også cand. mag og kønsforsker Anette Dina Sørensen bekræfter tendensen:

“Det er slet ikke tabubelagt på samme måde, som det var for 10-15 år siden. Mange vil ikke længere acceptere, at de er tvunget til at leve med det køn, de er født med, og derfor ønsker de en operation,” siger Anette Dina Sørensen.

Lederen af Sexologisk Klinik ved Rigshospitalet, overlæge Ellids Kristensen, fortæller, at der er to grupper i samfundet, der ændrer køn. Det er de ældre mennesker, der kan havde levet et helt almindeligt liv med børn og ægteskab, og så er der de unge, der kan være helt ned til teenagealderen. Det er især den sidste gruppe, der kan få alarmklokkerne til at ringe, mener hun:

“Hvis det er yngre mennesker, der gør noget ved deres krop på et tidspunkt, hvor de endnu er usikre på deres identitet, så risikerer de at fortryde det senere, og det er et stort problem,” siger hun.

“Men omvendt er det generelt godt, at man accepterer, at mennesker, der føler sig anderledes, får mulighed for at leve et liv den at blive set ned på,” mener hun.

* * *
Artiklen blev bragt i Jyllands-Posten lørdag den 26. november 2005.
Med tilladelse fra Jyllands-Posten og journalist Rasmus Blicher bringes artiklen i Vidensbanken.